Njoke su tradicionalno italijansko jelo koje je postalo popularno širom svijeta zbog svoje jednostavnosti, ali i raznovrsnosti. Ovi mali, mekani jastučići od krompira mogu se kombinovati sa različitim sosovima i dodacima, što ih čini savršenim jelom za svaku priliku. Njoke se lako pripremaju i uz samo nekoliko osnovnih sastojaka možete dobiti predivno ukusno jelo. U nastavku slijedi detaljan recept za domaće njoke.

Sastojci za njoke:

  • 1 kg krompira (po mogućnosti brašnaste sorte)
  • 250 g brašna (plus malo više za posipanje)
  • 1 jaje
  • 1 kašičica soli
  • Prstohvat bibera
  • Prstohvat muškatnog oraščića (po želji)

Priprema:

1. Kuvanje krompira

Odabir krompira: Za pripremu njoka najbolje je koristiti brašnastu sortu krompira, jer ona sadrži manje vlage, što omogućava da tijesto bude kompaktnije i lakše za oblikovanje. Manje vode u krompiru znači da će biti potrebno manje brašna, što daje laganije i mekše njoke.

Kuvanje: Krompire stavite u veliki lonac sa hladnom, posoljenom vodom. Kuhajte ih u ljusci, jer će tako zadržati što manje vlage. Kada krompir omekša (nakon otprilike 20-30 minuta kuvanja, zavisno od veličine), ocijedite ga i ostavite da se malo ohladi.

Gnječenje krompira: Kada se krompiri ohlade dovoljno da ih možete držati u ruci, ogulite ih i zgnječite pomoću gnječilice za krompir ili viljuške. Pire od krompira treba biti što finiji, bez grudvica. Ako imate pasirku, možete je koristiti da dobijete još glađu teksturu.

2. Pravljenje tijesta za njoke

Dodavanje brašna i jaja: Na radnoj površini ili u velikoj posudi rasporedite pire od krompira. U sredini napravite udubljenje, pa u njega dodajte jaje i so. Postepeno dodajte brašno, miješajući sve sastojke zajedno. Možete koristiti ruke ili drvenu kašiku za miješanje, ali važno je ne mijesiti previše. Tijesto treba biti mekano, ali ne ljepljivo. Dodavanje previše brašna može učiniti njoke preteškim, dok će premalo brašna uzrokovati da se raspadaju prilikom kuvanja.

Začini: Po želji, u tijesto možete dodati prstohvat bibera ili muškatnog oraščića. Ovi začini suptilno doprinose ukusu, posebno u kombinaciji sa bogatim sosovima.

3. Oblikovanje njoka

Oblikovanje valjaka: Kada tijesto postane kompaktno, podijelite ga na nekoliko manjih komada. Svaki komad tijesta razvaljajte rukama na blago pobrašnjenoj površini dok ne dobijete dugačak valjak debljine oko 1,5 cm.

Rezanje njoka: Nožem izrežite valjak na male komadiće, otprilike 2-3 cm duge. Svaki komadić tijesta treba da bude veličine zalogaja.

Formiranje njoka: Kako biste dobili tradicionalan izgled njoka, možete svaki komadić tijesta lagano pritisnuti viljuškom, ostavljajući utore na njokama. Ovi utori ne samo da daju njokama klasičan izgled, već i pomažu sosu da se bolje uhvati za njih.

4. Kuvanje njoka

Kuvanje u vodi: U velikom loncu zagrijte vodu i dodajte malo soli. Kada voda proključa, pažljivo ubacite njoke u vodu u manjim porcijama kako se ne bi lijepile jedna za drugu. Njoke će isprva potonuti na dno, ali kada se skuvaju, počet će da plutaju na površini, što je znak da su gotove. Ovo obično traje oko 2-3 minuta.

Cijeđenje: Kada njoke isplivaju na površinu, izvadite ih šupljom kašikom i stavite u posudu. Preporučljivo je odmah ih preliti sosom ili lagano premazati maslinovim uljem kako se ne bi lijepile.

5. Sosovi za njoke

Njoke se mogu kombinovati sa raznim sosovima. Evo nekoliko prijedloga:

  • Sos od paradajza: Klasični italijanski sos od svježih paradajza, bijelog luka i maslinovog ulja je odličan izbor. Dodajte svježi bosiljak i parmezan za dodatni okus.
  • Maslac i žalfija: Otopite puter u tavi i dodajte nekoliko listova žalfije. Prelijte njoke ovim mirisnim puterom za jednostavan, ali predivan obrok.
  • Pesto sos: Zeleni pesto od bosiljka, pinjola i parmezana je savršen za ljubitelje intenzivnih okusa. Pesto daje njokama bogatu i aromatičnu notu.
  • Gorgonzola sos: Njoke sa kremastim sosom od gorgonzola sira i vrhnja su prava poslastica za one koji vole bogate, kremaste ukuse.

6. Serviranje

Njoke se mogu servirati odmah nakon kuvanja. Preporučuje se da ih poslužite tople, jer tada najbolje zadržavaju svoju teksturu i okus. Uz njoke možete poslužiti i parmezan ili neki drugi tvrdi sir, koji će dodatno obogatiti okus jela.

Savjeti za savršene njoke:

  • Količina brašna: Budite pažljivi sa količinom brašna. Ako previše brašna dodate u tijesto, njoke će biti tvrde i gumenaste. Količinu brašna prilagodite ovisno o vlažnosti krompira.
  • Radite brzo: Krompir treba biti topao dok pravite tijesto, jer će tako njoke biti mekše i ukusnije.
  • Ne mijesite previše: Predugo miješanje može aktivirati gluten u brašnu, što će učiniti njoke teškim. Radite brzo i nježno s tijestom.

Zaključak

Njoke su nevjerovatno svestrano jelo koje možete pripremiti na mnogo načina. Bilo da ih poslužite uz jednostavan sos od maslaca i žalfije ili uz bogat, kremast sos, domaće njoke će uvijek biti hit. Ovaj recept vam omogućava da uživate u savršenim, laganim njokama, pripremljenim od samo nekoliko sastojaka, ali s puno ljubavi i pažnje.