Site icon Verbum Media

Najljepših sedam nacionalnih parkova na Balkanu

Najljepših sedam nacionalnih parkova na Balkanu

Balkan je regija bogata prirodnim ljepotama, a jedan od najboljih načina da se upozna njezina raznolikost jeste kroz posjet nacionalnim parkovima. Svaka zemlja Balkana nudi spektakularne pejzaže, od planina i šuma, do jezera i rijeka. U nastavku ćemo se osvrnuti na sedam najljepših nacionalnih parkova u ovoj regiji koji oduzimaju dah svojom prirodom, florom i faunom.


1. Nacionalni park Plitvička jezera (Hrvatska)

Plitvička jezera su vjerojatno najpoznatiji nacionalni park na Balkanu, a ujedno i jedan od najstarijih u jugoistočnoj Europi, osnovan 1949. godine. Park se prostire na više od 295 km² i uključuje 16 kristalno čistih jezera povezanih brojnim slapovima i kaskadama. Posebnost ovog parka čini njegov složeni ekosistem u kojem se priroda neprestano mijenja i obnavlja.

Plitvička jezera su pod zaštitom UNESCO-a zbog svoje jedinstvene ljepote i važnosti za očuvanje biodiverziteta. Uz pješačke staze, posjetitelji mogu uživati u vožnji čamcem i panoramskom vlaku, što omogućava različite perspektive ovog prirodnog čuda. Ovo je idealna destinacija za sve ljubitelje prirode, fotografije i opuštanja u netaknutom okruženju.


2. Nacionalni park Durmitor (Crna Gora)

Durmitor je jedan od najimpozantnijih planinskih masiva na Balkanu i nalazi se u Crnoj Gori. Nacionalni park obuhvata vrhove planine Durmitor, kanjon rijeke Tare, kao i 18 ledničkih jezera poznatih kao “gorske oči”. Jedan od najpoznatijih vrhova je Bobotov kuk, koji doseže visinu od 2.523 metra.

Kanjon Tare je drugi po dubini u svijetu, odmah nakon Grand Canyona, i pruža jedinstvene mogućnosti za rafting. Nacionalni park Durmitor je omiljeno odredište za planinare, alpiniste i ljubitelje ekstremnih sportova. Ljeti se možete baviti planinarenjem i biciklizmom, dok zimi Durmitor nudi izvrsne staze za skijanje.


3. Nacionalni park Una (Bosna i Hercegovina)

Smješten u zapadnom dijelu Bosne i Hercegovine, Nacionalni park Una osnovan je kako bi zaštitio spektakularnu ljepotu rijeke Une i njezine slapove. Najpoznatiji slap u ovom parku je Štrbački buk, koji svojom visinom i snagom oduševljava posjetitelje. Rijeka Una je kristalno čista, a zbog svojih brzaca omiljena je destinacija za rafting i kajakarenje.

Una je također bogata ribljim vrstama, pa je park popularan i među ribolovcima. Ovdje možete uživati u miru i tišini, istražujući brojne staze kroz netaknute šume, a povremeno naići i na ostatke srednjovjekovnih tvrđava koje dodaju posebnu notu ovom predivnom području.


4. Nacionalni park Tara (Srbija)

Nacionalni park Tara smješten je na zapadu Srbije, blizu granice s Bosnom i Hercegovinom, i jedan je od najljepših prirodnih rezervata u regiji. Park je poznat po gustim šumama, koje čine oko tri četvrtine površine parka, kao i po raznolikoj flori i fauni. Tara je dom mnogim endemskim vrstama, među kojima se ističe Pančićeva omorika, rijetka vrsta četinara.

Tara je raj za ljubitelje planinarenja i biciklizma, s brojnim stazama koje vode kroz prekrasne pejzaže. Zimi, park postaje popularno mjesto za zimske sportove. Također, Tara je stanište ugrožene vrste smeđeg medvjeda, pa posjetitelji često dolaze u nadi da će uočiti ovog impresivnog stanovnika parka.


5. Nacionalni park Mavrovo (Sjeverna Makedonija)

Nacionalni park Mavrovo najveći je nacionalni park u Sjevernoj Makedoniji i jedan od najposjećenijih. Park se prostire na oko 730 km² i obuhvata planine, jezera i rijeke. Najpoznatiji je po Mavrovskom jezeru, koje se koristi za sportski ribolov, plivanje i druge vodene sportove, dok je zimi park prekriven snijegom i postaje popularno skijalište.

Planina Bistra je dom brojnih staza za planinarenje, a posjetitelji mogu uživati u netaknutoj prirodi, šumama i alpskim livadama. Mavrovo je također dom autohtonim vrstama kao što su vukovi, medvjedi i divokoze, čineći ga jednim od najvažnijih rezervata divljih životinja u regiji.


6. Nacionalni park Pirin (Bugarska)

Pirin je jedan od tri nacionalna parka u Bugarskoj i jedno od UNESCO-ovih mjesta svjetske baštine. Park obuhvata planinski masiv Pirin, koji se prostire na više od 400 km². Najviši vrh je Vihren, koji doseže 2.914 metara, a planinari se često uspinju na njega zbog spektakularnog pogleda.

Pirin je poznat po svojim glacijalnim jezerima, a u parku ih ima preko 70, što ga čini savršenim mjestom za istraživanje prirode i opuštanje. Zimi je Pirin popularna destinacija za skijanje, a ljeti je savršen za planinarenje, penjanje i biciklizam.


7. Nacionalni park Vikos-Aoos (Grčka)

Nacionalni park Vikos-Aoos smješten je u sjeverozapadnom dijelu Grčke, u regiji Epir. Park se prostire na oko 126 km² i poznat je po kanjonu Vikos, koji se smatra jednim od najdubljih kanjona na svijetu. Rijeka Aoos, koja prolazi kroz park, pruža nevjerojatne prizore, a brojne staze za planinarenje omogućuju istraživanje ovog predivnog područja.

Vikos-Aoos je također stanište brojnih endemskih vrsta biljaka i životinja, pa je park omiljeno mjesto za ljubitelje prirode i istraživače. U parku možete uživati u raftingu, planinarenju, a zimi i u skijanju na obližnjim planinama.


Ovi nacionalni parkovi predstavljaju samo djelić prirodnog bogatstva Balkana. Svaki od njih nudi jedinstveno iskustvo, bilo da volite mir i tišinu šuma, uzbudljive vodene aktivnosti ili planinarenje po visokim vrhovima. Bez obzira na vaše interese, prirodne ljepote Balkana zasigurno će vas očarati.

Exit mobile version