Ako ste zbunjeni sa svim savjetima koji se nude oko prehrane, ne tražite dalje. Ovi jednostavni savjeti će vam pokazati kako da planirate i uživate u ishrani, a da to u isto vrijeme bude zdravo!

Šta je zdrava prehrana?

Držati se zdrave prehrane ne znači nužno imati velika ograničenja, biti nevjerovatno mršav ili oskudijevati u hrani.
To je, prije svega, osjećati se dobro, imati više energije poboljšati svoje zdravlje, a isto tako i raspoloženje.

Izdrava prehrana ne mora nužno biti komplikovana, jer ona to najčešće ni nije. Ako smatrate da ima previše savjeta o toj temi na internetu i drugoj literaturi, kao i da ne znate šta vam je činiti, ne brinite se, niste jedini. Taman kad nađete jednog “stručnjaka” koji vam kaže da je jedan tip prehrane dobar za vas, odmah naiđete i na drugoga koji kaže suprotno. Istina je, međutim, da dok neke namirnice imaju dobra svojstva i utiču dobro na vas u pogledu raspoloženja, najbitnija stvar je struktura vaše svakodnevne prehrane. Glavna stvar je da se prerađena hrana zamijeni normalno, zdravom hranom koju pravite sami, kad god je to moguće. Jesti hranu koja je bliže onome što je priroda namijenila može da napravi veliku razliku u tome kako razmišljate, kako izgledate i kako se osjećate.

Koristeći ove savjete, naučićete kako da ne budete zbunjeni u tom pogledu, te kako da se držite razne ukusne, ali i hranljive ishrane koja je jednako dobra za vaš um koliko i za tijelo.

Osnove zdrave prehrane

Dok neki ekstremni režimi prehrane govore drugačije, treba da se držimo balansa u namirnicama koje sadrže proteine, masti, uhljene hidrate, vlakna, vitamine i minerale da bismo imali zdravo tijelo. Ne treba da eliminišete određene namirnice iz svoje prehrane, samo treba da iz svake kategorije odaberete najbolju opciju.

Proteini vam daju energiju da ujutru ustanete, kao i da nastavite raditi tokom čitavog dana, u isto vrijeme održavajući pozitivno raspoloženje i kognitivne sposobnosti. Previše proteina može dovesti do problema sa bubrezima, ali posljednja istraživanja govore da bismo trebali koristiti više kvalitetnijih proteina, naročito kako starimo. To ne znači da treba da jedete više životinjskih proizvoda, jer i mnogo biljnih proizvoda sadrži dovoljno proteina koji će se pobrinuti da vaše tijelo dobije sve što mu je potrebno u tom pogledu.

Masti nisu sve jednake. Loše masti mogu da vam upropaste dijetu i da povećaju rizik od određenih bolesti, dobre masti štite vaš mozak i srce. Štaviše, zdrave masti poput omega 3 masti, jako su bitne za vaše fizičko i emocionalno zdravlje. Dodavanje više zdravih masti u prehranu može dovesti do boljeg raspoloženja, a isto tako i do smanjenja kilograma.

Vlakna – jedući namirnice sa visokim nivoom dijetalnih vlakana (žitarice, povrće, voće, orašaste plodove) ostajete u dobrom zdravstvenom stanju i smanjujete rizik od srčanih bolesti, srčanog udara i dijabetesa. Može pomoći tome da vam se kvalitet kože poboljša, a isto tako da izgubite kilograme.

Kalcijum – ako ga nemate dovoljno, to može dovesti do osteoporoze, a isto do anksioznosti, depresije i teškoća sa spavanjem. Bez obzira na godine i pol, od velikog značaja je da u svojoj prehrani koristite hranu koja je bogata kalcijumom, a isto tako da ograničite namirnice u kojima nema dovoljno kalcijuma. Takođe je potrebno da unosite dovoljno vitamina D i K da pomognete kalcijumu da obavi svoj posao.

Ugljeni hidrati su jedan od glavnih izvora energije u vašem tijelu. Međutim, većina njih treba da dolazi iz kompleksnih, neprerađenih izvora (povrća, žitarica, voća), a ne iz šećera i prerađenih namirnica. Treba da unosite manje bijelog hljeba, tjestenina i šećera da biste spriječili velike naboje šećera u krvi, kao i velike promjene u raspoloženju i energiji, a pogotovo da izbacite masne naslage sala koje se nalaze najčešće oko struka.